Co je OECD?
23.12.2013
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj neboli OECD je velká nadnárodní organizace, která sjednocuje 34 ekonomicky nejvyspělejších států na světě. Vznikla roku 1961 a Česká Republika do této organizace patří od roku 1995. Sídlo této organizace je v Paříži.
Mezi členy s nejvyšším významem patří USA, Spojené království Velké Británie, Kanada, Německo a Francie. Organizace však spolupracuje s desítkami dalších zemí na různých úrovních. Mezi takové země patří například Brazílie, Čína nebo Indie.
Cíle organizace
Tato organizace má za cíl ekonomicko-sociální spolupráci členských i dalších spolupracujících zemí. Prosazuje dohodnuté principy liberálního obchodu a demokracie. Bojuje také proti korupci a úplatkářství na všech úrovních. Současně má kromě 34 členů také přibližně 25 spolupracujících zemí.
Motivuje země a ekonomické subjekty aby dodržovali úmluvy, které například potlačují nezaměstnanost nebo se snaží stabilizovat mezinárodní trh. Funguje na principu tzv. měkkého práva, kdy pomocí dobrovolných prostředků motivuje subjekty k závazným dohodám, pomocí kterých získají sociální, ekonomické nebo informační hodnoty.
Výhody členství
Česká Republika rozhodně získává svým členstvím výhody, jde především o podporu vzdělávání a výzkumů ve všech možných oborech. Například od roku 1998 se Česká Republika zapojuje do projektu, který měl za cíl získávání informací o úrovni vzdělanosti žáků na základních školách. To jí také pomáhá čerpat dotace z Evropských fondů.
Výzkumy OECD
OECD je známá jako jedna z nejlepších statických agentur a výsledky průzkumů této organizace jsou velkým přínosem pro vládu i mnoho tuzemských subjektů. Shromažďují se data o životním prostředí, vzdělávání, ekonomice a celém dalším spektru různých oblastí. Kromě statistických výpočtů provádí OECD také analýzy, předpovídá další vývoj a budoucí trendy.
autor: Aleš Chromec