Daň z nabytí nemovité věci
14.3.2016
Daň z nabytí nemovitých věcí je majetková daň, která je součástí české daňové soustavy od 1. 1. 2014, zavedena byla zákonným opatřením Senátu č. 340/2013 a nahradila do té doby existující daň z převodu nemovitostí.
Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z „úplatných převodů nemovitostí“, tedy z prodeje nemovitostí nebo jejich směn. Netýká se bezúplatných převodů, jako je dědictví nebo darování (výjimkou je „vzájemné darování“). Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je prodejce. V případě, že prodávající daň ve stanovené lhůtě neuhradí, padá povinnost na kupujícího – má roli ručitele. Zákon ale umožňuje, aby se obě strany smluvně dohodly, že daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující.
Úplatný převod nemovitosti je od daně osvobozený, když se jedná o:
- první úplatný převod novostavby (domu či bytu), ke kterému dojde nejpozději do pěti let od chvíle, kdy lze stavbu užívat
- úplatný převod jednotky určené k bydlení vzniklé stavební úpravou (nástavbou, přístavbou), ke kterému dojde během prvních pěti let od doby, kdy lze jednotku užívat
- převod majetku družstev do vlastnictví jejich členů
Sazba a výpočet daně z nabytí nemovitých věcí
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: fantasista
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % ze základu daně. Základem daně je cena nemovitosti. Vycházet lze z kupní ceny nemovitosti, nebo ze směrné hodnoty – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Daň se vypočte z vyšší z nich. Platí přitom, že pro účely výpočtu daně se nevychází z celé směrné (čili místně obvyklé) ceny nemovitosti, ale pouze z jejích 75 %.
Kdyby vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovovalo, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Musíte o to ale finanční úřad požádat a znalecký posudek dodat. Do kalkulace se zahrne 75 % odhadní ceny. Daň zaplatíte z této částky, nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete odečíst od základu daně.
Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a platba daně
Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je nutné podat do konce třetího kalendářního měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí. Daňové přiznání podáváte finančnímu úřadu, v jehož obvodu se nemovitost nachází.
autor: Martin Lukáč