Jak jednat, pokud vám hrozí exekuce ?
7.9.2015
V první řadě je určitě důležité jednat rozumně a neignorovat soudní nebo jiné doporučené obsílky upomínající vaše dluhy. Tudy cesta nevede. Ignorovat se v tomto případě nevyplácí. Odpovědnost za doručení písemnosti je převedena na adresáta, tudíž obsílky jsou tak či tak považovány za doručené i když jste si je nepřečetli.
Pokud jste se již dozvěděli o exekuci, je určitě dobré zastavit navyšování dluhu, tudíž pozastavit veškeré půjčky apod. Dalším krokem je spolupráce z vaší strany. Je potřeba navštívit příslušný exekutorský úřad a vyhledat přiděleného exekutora. Důležitá je snaha a dobrá vůle splatit dluh. Dluh se dá splatit či snížit rovnou na místě. Podle výše dlužné částky exekutor možná nebude nic zabavovat a odvážet z vašeho bydliště. V každém případě ale na vaše návrhy exekutor může, avšak nemusí přistoupit. Jestliže hotovost nebo pravidelné vlastní příjmy nemáte, počítejte s tím, že vám exekutor majetek bude muset zabavit a prodá ho v dražbě. Tím se váš dluh prodraží o další tisíce.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: David Castillo Dominici
Původní dlužná částka se zpravidla prodraží o dalších 7 735 korun. Tato cena zahrnuje jednak tarifní odměnu exekutora, kterou předepisuje vyhláška, a dále paušální výdaj za vymožení pohledávky. Další náklady můžete snížit tím, že začnete s exekutorem v průběhu celého exekučního řízení co nejvíce spolupracovat. Konečný účet za celé exekuční řízení lze snížit například o výdaje za doručování obsílek, za pátrání, na jaké adrese se nyní zdržujete, za otevření a zavření bytu, do kterého během vaší nepřítomnosti přijde exekutor zabavit váš majetek apod.
Dobré je vědět, že exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie. Pokud k vám exekutor přijde, zachovejte chladnou hlavu, otevřete mu dveře a spolupracujte s ním. Jestliže by musel dveře otevírat přivolaný zámečník, exekuce se vám prodraží. Než ale pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá.
Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolacím důvodem však může být jen několik málo skutečností uvedených v zákoně. Jde například o situaci, kdy soud zasílal obsílky na jinou než řádně ohlášenou adresu dlužníka. Odvolání ale nemá odkladný účinek, to znamená, že nezastaví exekuci ani exekutora. Do doby, než soud rozhodne o odvolání, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud však soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.
autor: Martin Lukáč