Jak může firma přispívat na životní investiční pojištění?
10.2.2020
Mezi zaměstnanecké benefity mnoho firem řadí i příspěvek zaměstnavatele na investiční životní pojištění zaměstnance. Problematiku příspěvků zaměstnavatele na investiční životní pojištění musíme z pohledu zákona o daních z příjmů řešit ze dvou úhlů pohledu – z pohledu daňové uznatelnosti u zaměstnavatele a z pohledu osvobození příspěvku na straně zaměstnanců.
Zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat až 50 tisíc Kč ročně na investiční životní pojištění či na spoření na stáří. Takový příspěvek je benefitem, který je osvobozen od daně a odvodů. Zaměstnanec příspěvkem získá hlavně peníze k výplatě navíc. Fyzicky je sice v peněžence neuvidí, ale může díky nim platit za pojistku méně. Pokud už pojistku má, může na ni volně navázat. Na tomto místě je potřeba upozornit, že pokud by zaměstnavatel svému zaměstnanci přispíval také na penzijní připojištění, tak částka 50 000 Kč platí pro oba příspěvky dohromady, to znamená, že součet obou příspěvků nesmí překročit 50 000 Kč.
Jak je to správně podle zákona?
Skutečnost, že dané pojištění odpovídá podmínkám podle § 6 odst. 9 písm. p) bod 3 zákona o daních z příjmů se dokládá v souladu s ustanovením § 38l odst. 1 písm. i) pojistnou smlouvou nebo pojistkou. Pokud z pojistné smlouvy nebo z pojistky vyplývá, že by dané pojištění umožňovalo výplatu jiného příjmu, který není pojistným plněním a zároveň nezakládá zánik pojistné smlouvy, dokládá se plnění podmínek dodatkem k pojistné smlouvě, ze kterého vyplývá vyloučení možnosti těchto výplat, nebo potvrzením pojistitele o jednostranné úpravě podmínek, kterou se možnost těchto výplat vylučuje.
U některých firem při poskytování tohoto benefitu dochází k jednomu nešvaru. Mnohdy pojišťovna nabídne zaměstnavateli tučnou provizi za sjednání smluv. Zaměstnavatel poté nabídne svým pracovníkům možnost příspěvků na životní pojištění, ale pouze pokud využijí konkrétní produkt u určité pojišťovny.
Jaké mohou být příspěvky u více zaměstnavatelů?
Pokud získá zaměstnanec příspěvek na penzijní připojištění, na doplňkové penzijní spoření, na penzijní pojištění nebo na soukromé životní pojištění od více zaměstnavatelů v průběhu kalendářního roku, sleduje se limit 50 000 Kč příspěvku osvobozeného od daně z příjmů ze závislé činnosti u každého zaměstnavatele samostatně. Půjde např. o případ, kdy zaměstnanec v průběhu kalendářního roku změní zaměstnání a každý ze zaměstnavatelů mu přispívá na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění nebo na soukromé životní pojištění.
Pokud je poplatník společníkem či jednatelem více společností s ručením omezeným a každá mu vyplácí mzdu za práci pro společnost, může každá společnost ročně přispět na výše uvedený druh pojištění do limitu 50 000 Kč ročně bez daňových dopadů. U společnosti s ručením omezeným se jedná o daňový náklad, u společníka či jednatele nevznikají žádné dopady do zdanění a odvodů pojistného.
autor: Josef Blažek