Jak podnikat na volné noze?
14.1.2022
Možná přemýšlíte, že byste začali podnikat na volné noze, neboli moderní terminologií, že by se z vás stal freelancer. Co tento druh podnikání obnáší a jaké má výhody a nevýhody?
Freelancer je nezávislý profesionál, který má speciální dovednosti nebo znalosti, které určují jeho know-how. Úzce se specializuje na jednu nebo maximálně dvě činnosti, které dokáže vykonávat ve vysoké kvalitě, proto jej v podnikání neohrožuje konkurence ze strany velkých firem. Takový podnikatel provozuje svoji činnost pod svým vlastním jménem a proto je pro něj důležité mít dobrou pověst, kterou získá díky dobře odvedené práci.
Freelancer musí identifikovat své pravidelné silné chvíle během dne a přizpůsobit svému tělesnému harmonogramu dlouhodobě svůj program i kontakt s klienty. Freelanceři nejčastěji poskytují své služby z domova a musí tak i dbát na důsledný time management, popřípadě freelancer dochází za prací do svého podnikatelského sídla nebo do coworkningových center. V kterých oborech nejčastěji freelanceři podnikají? Nejčastěji se jedná o programátory a odborníky v IT, designéry, marketingové specialisty nebo tlumočníky a překladatele. Patří sem ale třeba i účetní služby, služby psychologa nebo lektoři a řemeslníci.
Jak se z vás může stát z freelancer? Stačí zahájit činnost jako OSVČ. To znamená založit si živnost. Založení živnosti se dosáhne tím, že úřadům žadatel oznámí záměr zahájit podnikání, doloží případnou kvalifikaci a sídlo. Živnostenský úřad pak podnikateli přidělí živnostenské oprávnění (postaru živnostenský list) a identifikační číslo (IČ). Sídlo, které si podnikatel vybere, nemusí sloužit pouze jako adresa na papíře, může si vybrat takové, které mu poskytuje zázemí. Pokud jako freelancer poté potřebuje zorganizovat schůzku s klienty, nebo v klidném prostředí pracovat na svých projektech, může využít kancelář nebo zasedací místnost v místě sídla. Takové sídlo najdete například u Profi-kanceláře.
Pokud podnikatel podniká sám na sebe, musí platit alespoň minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění. Výše těchto záloh je pro hlavní činnost pro rok 2022 částka 2 841 korun. V případě, že podnikatel teprve začíná podnikat, zálohu musí zaplatit do 8. dne měsíce následujícího po tom, ve kterém zahájil své podnikání. Sociální pojištění se také platí na začátku podnikání alespoň v minimální stanovené výši. Pro hlavní činnost je tato částka pro rok 2022 stanovena na 2 627 korun. V dalších letech se pak výše záloh na sociální pojištění stanoví podle vyměřovacího základu, který je stanoven jako 50 % z daňového základu. Freelancer má také daňovou povinnost. Daňové přiznání za předchozí kalendářní rok pak musí podat vždy do konce 1. čtvrtletí.
V současné době, kdy došlo k velkému rozmachu moderních technologií je práce jako freelancera mnohem jednodušší. Zadané projekty lze řešit na dálku a jediným nutným nástrojem podnikatele je v takovém případě počítač. Také není nutné nabízet svoje služby přes zprostředkovatele, freelancera lze jednoduše nalézt na webových stránkách. Současně je znát větší orientace freelancerů na mezinárodní trh. Současná generace českých freelancerů mnohem více vnímá jako svůj domovský trh širší EU. Důležité je mít dobré reference, být schopen osobně komunikovat se svými klienty a vykonat práci pro klienta na míru.
Podnikání jako freelancer je dobrou příležitostí jak se podnikatelsky a profesně seberealizovat a dělat to, co podnikatele baví. Freelancer je také pánem vlastního času. Nevýhodou je ale nejistota stálého příjmu a také to, že za své podnikání freelanceři ručí svým celým majetkem. Je nutné počítat s tím, že rozjezd podnikání na volné noze většinou trvá jeden až dva roky a záleží na tom, kolik času a energie je podnikatel ochoten do projektů dávat.
Zdroj obrázku:Pexels.com