Jak si správně říci o úroky z prodlení?
14.9.2015
Spolu s novým občanským zákoníkem došlo ke změně úpravy úroků z prodlení, kterými lze sankcionovat dlužníky a kterými si věřitelé mohou kompenzovat delší čekání na peníze.
Jednou z možných majetkových sankcí, které slouží jako obrana proti dlužníkovi, který řádně a včas neplní svůj peněžitý dluh vůči věřiteli, je úrok z prodlení. Nárok na úrok z prodlení vzniká věřiteli nezávazně na důvodech, které vedly k nesplnění včasného závazku. Dlužník je povinen zaplatit úrok dnem, kdy nedodržel datum splatnosti, až do dne zaplacení. Při vzniku prodlení se výše úroku z prodlení neodvíjí od repo sazby platné v první den prodlení, ale už ani od repo sazby, která platila pro poslední den toho kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž prodlení nastalo, nýbrž od repo sazby platné v první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: patrisyu
Výši zákonných úroků z prodlení upravuje od roku 2014 nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů. Procentní sazba úroků zůstává a bude zůstávat pro konkrétní případ (započatého a trvajícího) prodlení stejná, i když se později změní repo sazba ČNB.
Od roku 2014 existuje také poplatek z prodlení definovaný zákonem č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Poplatek z prodlení se vztahuje na plnění spojená s užíváním bytů a nebytových prostorů (dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor apod.) Dostane-li se poskytovatel (např. s vracením přeplatku vyplývajícího z vyúčtování) nebo příjemce služeb (např. s placením záloh nebo nedoplatku vyplývajícího z vyúčtování) v domě s byty do prodlení s peněžitým plněním podle zákona č. 67/2013 Sb., které přesahuje 5 dnů ode dne jeho splatnosti, je od 1. 1. 2014 povinen zaplatit druhé smluvní straně poplatek z prodlení. Výše poplatku z prodlení činí za každý den prodlení 1 ‰ dlužné částky, nejméně však 10 Kč za každý, i započatý měsíc prodlení.
autor: Josef Blažek