Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou?
9.12.2019
Pojmy plat a mzda bývají v běžném životě často zaměňovány. Pojem mzda se používá v soukromém sektoru. Mzda je odměna za práci v pracovním poměru, vyplácená ve výplatním termínu (zpravidla měsíčně) zpětně. Plat je definován jako peněžité plnění poskytované zaměstnanci jako odměna za práci pro zaměstnavatele, který je veřejnou institucí.
Co je plat a jak je stanoven?
Plat je peněžitým plněním pro zaměstnance, kterého zaměstnává
- stát,
- územní samosprávný celek,
- státní fond,
- příspěvková organizace, jejíž náklady na platy jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele,
- školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí, veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení.
Odměňování platem je určováno příslušným nařízením vlády, které udává nejen stupnici platových tarifů, ale také výši příplatků. Jde o tzv. platové tabulky, které musejí zaměstnavatelé ve veřejném sektoru bezpodmínečně respektovat. Plat se tedy zaměstnancům zvýší (či sníží) parametrickou změnou tohoto nařízení vlády.
Zaměstnanec ve veřejném sektoru může dostat přidáno několika způsoby. Může být povýšen, s čímž je spojený postup do vyšší platové třídy. Může také dojít k takzvanému plošnému navýšení platů v celém odvětví (například ve zdravotnictví či ve školství). Nastane-li tato varianta, musí dojít i k přepsání samotných platových tabulek. Plat dále může být zvýšen osobnostními příplatky.
Co je mzda, minimální mzda a zaručená mzda?
Pokud jde o mzdu, zde žádné stupně, třídy ani tabulky předepsány nejsou. Jakou zvolí zaměstnavatel formu jejího výpočtu, je čistě na něm. Jeho jedinou povinností je splňovat kritérium minimální mzdy a takzvané nejnižší úrovně zaručené mzdy. Mzda je peněžní odměnou zaměstnanci za vykonanou práci v soukromém sektoru. Tedy vyplácí jí firma anebo podnikatel. Pro mzdu je totiž typické, že se stanovuje na základě ujednání v pracovní smlouvě či na základě ujednání ve smlouvě kolektivní (tedy smlouvě mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací). Mzdu může zaměstnavatel stanovit vnitřním mzdovým předpisem či mzdovým výměrem.
Odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda. Ta od 1. ledna 2019 činí 13 350 korun měsíčně nebo 79,80 Kč za hodinu. Minimální mzda platí jako jediná mzdová veličina pro zaměstnance v organizacích podnikatelské sféry, v nichž se uplatňuje kolektivní vyjednávání o mzdách.
Minimální mzda bývá často zaměňována se zaručenou mzdou. Ta představuje nejnižší výdělek, na který má zaměstnanec právo podle své odbornosti a složitosti prováděné práce. Pro účely stanovení nejnižší úrovně zaručené mzdy jsou stanoveny obecné charakteristiky skupin prací. Obecné charakteristiky skupin prací a příklady prací v těchto skupinách uvedeny v příloze nařízení vlády č. 567/2006 Sb. Nařízení uvádí 8 skupin prací. Odměna za práci tedy v praxi nesmí být nižší než vládou určená zaručená mzda pro konkrétní profesi. Toto pravidlo se týká nejen zaměstnanců v pracovním poměru, ale vztahuje se i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
autor: Josef Blažek