Kdy musí zaměstnanci podávat daňové přiznání?
23.5.2016
Zaměstnanci, kteří celý rok pracovali pro jednoho zaměstnavatele nebo zaměstnanci, kteří postupně pracovali pro více zaměstnavatelů, nemají povinnost daňové přiznání podávat. Veškeré daňové záležitosti za ně může vyřídit zaměstnavatel v rámci ročního vyúčtování. V některých případech si však musí zaměstnanci shromáždit veškeré podklady a musí si podat daňové přiznání.
Příjmy ze dvou souběžných zaměstnání
Zaměstnancům, kteří pracují pro dva nebo více zaměstnavatelů současně, nemohou zaměstnavatelé provést roční vyúčtování. Proto je nutné, aby si zaměstnanec od každého svého zaměstnavatele vyžádal formulář přehledu o zdanitelných příjmech. Na těchto formulářích zaměstnavatel uvádí údaje o příjmech zaměstnance, o pojistném na zdravotní a sociální pojištění, o sražených zálohách na daň z příjmů a o uplatněných slevách na dani nebo daňových bonusech.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: everydayplus
Z těchto formulářů pak zaměstnanec čerpá údaje k vyplnění daňového přiznání. V případě zaměstnance se jedná o tzv. příjmy ze závislé činnosti. Do daňového přiznán zaměstnanec uvede úhrn příjmů od všech svých zaměstnavatelů, úhrn pojistného a úhrn záloh na daň z příjmů, které za něj zaměstnavatelé odvedli. V daňovém přiznání pak může uvést tzv. položky snižující základ daně. Jedná se např. o dobrovolné platby na životní pojištění, penzijní připojištění, úroky z hypoték či sponzorské dary. Veškeré takto uplatněné částky je nutné doložit potvrzením. Ze základu daně sníženého o tyto odčitatelné položky je vypočtena daň z příjmů. Výši odváděné daně lze ještě upravit o tzv. slevy na dani. Každý poplatník má nárok na základní slevu, která činí 24.840 Kč. Stejnou slevu může uplatnit poplatník za vyživovanou manželku, která měla příjmy nižší, než 68 tisíc Kč. Uplatnit lze rovněž daňová zvýhodnění na děti. Pokud díky daňovým zvýhodněním na děti vyjde záporná daň, je vyplacena poplatníkovi jako daňový bonus.
Příjmy ze zaměstnání a souběžně příjmy z podnikání, z pronájmu a ostatní příjmy
Také zaměstnanci, kteří si přivydělávají podnikáním, mají povinnost podat daňové přiznání. V daňovém přiznání pak uvádí veškeré své příjmy. Příjmy ze zaměstnání uvedou da vlastního formuláře daňového přiznání. Pro příjmy z podnikání slouží příloha 1, ve které se uvádí příjmy a výdaje související s podnikáním. Ty mohou být uplatněny ve skutečné výši nebo formu výdajového paušálu. Do přílohy se uvedou také jednotlivé obory podnikání, údaje o majetku, pohledávkách a závazcích podnikatele.
Příjmy z pronájmu se uvádí do přílohy 2. Také vůči těmto příjmům lze uplatnit výdaje, ve skutečné výši nebo procentem z příjmů. Do přílohy 2 se uvádí také tzv. ostatní příjmy, které nepochází ze zaměstnání, podnikání ani pronájmu. Může se jednat např. o příjmy z prodeje cenných papírů, dopravního prostředku nebo nemovitosti, pokud doba mezi jejich nabytím a jejich prodejem nepřesáhla zákonem stanovenou dobu pro osvobození od daně (pro tuto dobu se někdy využívá pojem časový test). Do ostatních příjmů se zahrnují také příjmy z prodeje přebytků z vlastní zahrádky. Oproti ostatním příjmům lze uplatnit výdaje na jejich dosažení.
autor: Josef Blažek