Provozovna dle živnostenského zákona
18.1.2016
Problematiku provozoven upravuje ustanovení § 17 živnostenského zákona. Užívá se zde jak pojem místo podnikání, tak pojem provozovna. Fakticky mohou být umístěny v jednom objektu, respektive na stejné adrese. Jenže, kdy musí mít podnikatel provozovnu a kdy stačí pouze místo podnikání?
Rozdíl mezi místem podnikání a provozovnou
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Sira Anamwong
Místem podnikání je v souladu se živnostenským zákonem adresa, odkud podnikatel řídí svoji činnost (adresa pro fakturaci, vyřizování telefonů, apod.). Místo podnikání si volí podnikatel podle vlastní úvahy. Nejčastěji se samozřejmě jedná o adresu trvalého bydliště, ale místo podnikání může být také shodné s adresou provozovny.
V případě, že se adresa místa podnikání liší od trvalého bydliště, musí podnikatel v souladu se živnostenským zákonem prokázat právní důvod užívání prostor. Dokladem, pro prokázání užívání prostor může být například nájemní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, písemný souhlas vlastníka nemovitosti s užíváním prostor atd.
Jestliže podnikatel nemá trvalé bydliště a je hlášen v sídle obecního úřadu, musí doložit souhlas obce s umístěním místa podnikání v jeho sídle.
Podnikatel (fyzická osoba) může mít jen jedno místo podnikání, které platí pro všechny jeho živnosti. Ovšem na rozdíl od provozovny, musí mít místo podnikání vždy.
Provozovna je prostorem, v němž je živnost provozována. Za provozovnu se považuje i automat nebo obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb a mobilní provozovna (stánek, pojízdná prodejna). Podnikatel ale může provozovat jednu živnost ve více provozovnách nebo více živností v jedné provozovně. Nejčastěji se jedná o obchody nebo prostory určené k poskytování služeb, jako kadeřnictví, restaurace, sklady, dílny, apod.
Kdy postačí místo podnikání a kdy je již nutná provozovna?
Je tedy zřejmé, že podnikatelem určené místo podnikání může zároveň naplnit i definici provozovny. Typicky je to případ, kdy je v místě podnikání, které je i trvalým bydlištěm podnikatele, vykonávaná v plném nebo částečném rozsahu činnost, která je uvedena v obsahové náplni některé živnosti. Pak se bude jednat zároveň o provozovnu, protože je to prostor, kde je živnost provozována.
Kdy provozovna nevzniká ?
- Provozovna nevzniká umístěním zboží a jeho pronájmem.
- Provozovna nevzniká dodáním zboží či poskytováním služeb z prodejních automatů. (Zde je rozdíl oproti stálé provozovně z pohledu daně z příjmů, která může vzniknout pouhou instalací a provozováním prodejních automatů.)
- Poskytováním služeb prostřednictvím obchodního zástupce nevzniká provozovna.
- Poskytováním poradenských služeb z jiného státu EU nebo třetí země bez přítomnosti poradců nevzniká provozovna.
- Rovněž fyzickou přítomností poradce v prostorách bezúplatně poskytnutých příjemcem služeb nevzniká provozovna.
autor: Martin Lukáč