Jak získat živnost – 2. díl. (volná a řemeslná živnost)
31.3.2014
V předešlém článku jsme si řekli o základních požadavcích a pravidlech pro získání živnostenského oprávnění (můžete číst zde). V tomto díle se podíváme na jednotlivé skupiny živností. Skupiny jsou celkem čtyři:
- Volná činnost
- Řemeslná činnost
- Vázaná činnost
- Koncesovaná činnost
Volná činnost
Jedná se o nejjednodušší variantu. Pro tuto činnost nemusíme splňovat žádné speciální podmínky. Stačí tudíž ohlásit činnost na živnostenském úřadě, vybrat vhodné obory z celkem 80 možných; dále pak se přihlásit na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu. Zřízení stojí 1000,- za kolek na živnostenském úřadu. Částka tisíc korun zůstává neměnná, na počtu zvolených oborů činnosti nezáleží.
Pokud ohlašujeme podnikání jako vedlejší činnost, je nutno donést dokumentaci, například potvrzení o studiu. Je třeba si dát pozor, abyste byli u pojišťovny a správy sociálního zabezpečení uvedeni jako osoby provozující podnikání coby vedlejší činnost.
Činnost můžeme vykonávat ode dne přihlášení, výpis ze živnostenského rejstříku obdržíme obvykle na počkání. Pozdější odebírání nebo přidávání oborů činnosti je zdarma.
Řemeslná činnost
Žadatel musí splňovat odbornost. Tu lze doložit pomoci výučního listu, maturity, diplomu nebo pomocí prokázané šestileté praxe v oboru (např. potvrzením od zaměstnavatele). Pokud tyto podmínky nesplňujeme, ale přesto chceme podnikat v oboru, který spadá pod tuto skupinu, musíme si najít tzv. “odpovědného zástupce”.
Tato osoba musí splňovat podmínky pro získání živnosti a přenese na sebe tudíž veškerou odpovědnost za řádný provoz činnosti. Do této skupiny patří například řeznictví, revize elektrotechniky, hostinská činnost nebo klempířství.
Vázaná činnost a koncesovaná činnost
Pro získání vázané činnosti je potřeba splnit podmínky dané přílohou živnostenského zákona. Tyto podmínky jsou individuální a obvykle se jedná o současné prokázání odbornosti a praxe. Patří mezi ně například provoz autoškoly, vedení účetnictví nebo masérská činnost.
Koncesovaná činnost je podobná vázané s tím, že kromě odborné způsobilosti musí živnostník získat i povolení, tzv. koncesi. Jedná se o nejsložitější skupiny živnosti a bývá nezbytné získat kladné vyjádření příslušného státního orgánu. Patří do ní například provoz taxi služby, motorové dopravy nebo cestovní kanceláře. Více o těchto dvou činnostech naleznete v 3. díle článku (živnosti vázané a koncesované).
Pokud chcete založit firmu nebo živnost na klíč, doporučujeme služby Profi-kanceláře.
Sledujte náš web www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz, Facebook nebo si náš web přidejte do RSS čtečky zde, ať vám příští díl tohoto seriálu neunikne.
Celkem se můžete v příštích několika týdnech těšit na tyto články této série, která pojednává o tom jak získat živnost:
autor: Aleš Chromec