Jaké benefity jsou pro živnostníka daňově výhodné?
24.6.2019
Firemní benefity jsou jedním ze způsobů odměňování zaměstnanců. Aby byly firmy více motivovány k poskytování benefitů, jsou některé benefity daňově uznatelné. Některé benefity mohou být z pohledu daní výhodné také pro živnostníky.
Náklady dalšího vzdělávání
Mezi typické zkoušky dalšího vzdělávání tak patří především profesní kvalifikace, která byla hodnocena podle standardů Národní soustavy kvalifikací s tím, že došlo k jejímu úspěšnému zakončení a získání certifikátu/osvědčení. Blíže o této problematice pojednává zákon č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
Možnost uplatnění nákladů na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, a to jak ve formě položky odčitatelné od základu daně podle, tak i jako výdaje nelze vztahovat na školné nebo na zkoušky na vysoké škole, kdy podle zákona č. 179/2006 Sb. není studium v akreditovaných oborech na vysoké škole „dalším vzděláváním“, ale tzv. „počátečním vzděláváním“.
Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření
Od ročního základu daně je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání odečíst vlastní vklady nad 12 000 korun za rok. Maximálně je přitom možné od daňové základu odečíst částku 24 000 korun. Každá tisícikoruna daňového odpočtu přitom přináší daňovou úsporu 150 korun (1 000 Kč x 15 %).
Na maximální daňový odpočet tedy dosáhnou lidé, kteří vloží na svoji smlouvu za rok částku 36 000 korun a více. Pro účely daňového odpočtu je přitom možné vložit peníze na smlouvu koncem roku. Protože vklady na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření do částky 1 000 korun měsíčně jsou podporovány státním příspěvkem, tak pro účely daňové úspory se hodnotí pouze vklady nad částku 12 000 korun za rok.
Životní pojištění
Stejně jako v případě penzijního připojištění platí maximální hranice odečtu 24 000 korun. Akceptovatelné jsou pouze smlouvy, které neumožňují výplatu jiného příjmu, jenž není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy.
Pojistník/poplatník daně si od základu daně odečte zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve zdaňovacím období až do výše 24 000 Kč (více § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů). Pravidelné vklady na smlouvu o životním pojištění přináší daňovou úsporu pouze na dani z příjmu fyzických osob. Na výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemají žádný vliv.
autor: Josef Blažek