Kde jsou ve světě nejvýhodnější daně?
24.10.2016
Řada podnikatelů při své činnosti zvažuje přesun svého daňového rezidentství do jiné země s příznivějším daňovým systémem. V jejich očích se jako nejpříznivější jeví tzv. daňové ráje, romanticky zobrazované jako ostrovní státy, kde se žádné daně neplatí.
Firmy v tzv. daňových rájích jsou zpravidla využívány jako mateřské společnosti firem působících v zemích Evropské unie. Ty pak mohou formou dividend vyvádět prostředky do destinací s příznivějším daňovým systémem. Společnosti, které sídlí v daňových rájích, samozřejmě mohou působit i na území Evropské unie. S tím ale přichází o možnost zdaňovat své veškeré příjmy mimo Evropu.
Exotické destinace bez daní
Mezi tradiční daňové ráje řadíme ostrovní státy, jako jsou Seychely, Belize, Marshalovy ostrovy, Dominica či Kajmanské ostrovy. V těchto destinacích lze relativně snadno zakládat společnosti s právní formou IBC, International Business Company. Takovouto společnost je možné založit zpravidla během jednoho dne. Společnosti IBC jsou osvobozeny od veškerých daní, pokud jejich podnikatelská činnost i řízení firmy probíhá mimo území státu, ve které byly založeny. Zároveň jsou zde relativně benevolentní požadavky na vedení účetnictví. Účetní výkazy není nutné předávat orgánům veřejné moci. Valné hromady lze provádět v jakékoliv destinaci. Nevýhodou využívání společností v daňových rájích mohou být přísnější požadavky na jejich evropské obchodní partnery. Pokud český daňový subjekt provádí platbu ve prospěch subjektu z destinace, se kterou Česká republika nemá uzavřenu smlouvu o zamezení dvojímu zdanění nebo dohodu o výměně informací v daňových záležitostech, má povinnost odvést z ní srážkovou daň ve výši 35 %.
Nízké zdanění v Evropě
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: patpitchaya
Také v Evropě máme destinace s příznivějším daňovým systémem. Nejpříznivější sazby daně z příjmů právnických osob mají na Kypru. Čistý zisk mezinárodních obchodních společností je zde zdaňován 10% sazbou. Na příjmy ze zahraničí, které byly vytvořeny činností mimo Kypr, se vztahuje sazba 0 %. S Kyprem má Česká republika uzavřenu smlouvu o zamezení dvojímu zdanění. Kypr není na černé listině OECD.
Pro zakládání holdingových struktur je oblíbené Nizozemsko. Základní sazby pro daň z příjmu právnických osob jsou 20% a 25% v závislosti na výši zdanitelného příjmu. Nižší sazba se týká příjmů do 200 000 EUR. Důvodem, proč je Nizozemsko často voleno jako sídlo mateřské společnosti, je absence srážkové daně z výplaty dividend.
Velká Británie je za daňový ráj považována z důvodu možnosti obchodování se svými bývalými koloniemi. Velká Británie má jako jedna z mála evropských zemí uzavřené smlouvy o zamezení dvojímu zdanění s mnoha daňovými ráji, svými bývalými koloniemi. Díky tomu je možné částečně přenést daňovou povinnost do daňových rájů, kde je nulová daň z příjmu. Založení britské společnosti lze vyřídit během jednoho dne. Britské firmy bývají využívány jako mateřské společnosti. V České republice působí také prostřednictvím organizační složky. Velká Británie obecně neuvaluje žádnou srážkovou daň na výplatu dividend. Zdanění úroků, kapitálových výnosů a licenčních poplatků se pohybuje od 18 do 36 %, sazby korporátní daně jsou 20 a 21 %. Tyto daně mohou být sníženy příslušnou smlouvou o zamezení dvojího zdanění nebo při splnění podmínek směrnic EU.
Nulové zdanění v USA
Příznivé daňové prostředí nabízí také některé státy USA. Státy Nevada, Wyoming a Jižní Dakota podporují nízké zdanění a neplatí zde mezinárodní požadavky na zveřejňování informací. Pro nerezidenty USA je výhodné založení společnosti s právní formu Limited Liability Company – LLC (kombinace naší a.s. a s.r.o.). Je-li společnost LLC vlastněna pouze nerezidenty USA a na území USA nevykonává žádnou činnost, nevztahuje se na ní federální daň z příjmů. Společnosti LLC jsou s oblibou využívány jako mateřské společnosti evropských firem.
autor: Josef Blažek